Magnetická rezonanace v Kroměřížské nemocnici
Okolním regionům se stále nevyrovná, i tak je to ale zlepšení. Zlínský kraj má nově pro své obyvatele k dispozici čtvrtou magnetickou rezonanci. Špičkový přístroj, který slouží k přesnější diagnostice, je od května v plném provozu v kroměřížské nemocnici.
Lékaři teď s pomocí nového přístroje vyšetřují do deseti pacientů denně a čekací doba je do dvou týdnů.
„Zatím ho využíváme jen během ranní směny, protože jsme se tak domluvili se zdravotní pojišťovnou. Plánujeme ale prodloužení času, po který bude využívaný,“ upozornil ředitel nemocnice Petr Liškář.
Ve Zlínském kraji je stejný přístroj už jen v Uherském Hradišti, kde slouží devět let, a dva má Baťova nemocnice ve Zlíně, přičemž novější používá od roku 2016. Na obou místech čekají lidé na vyšetření čtyři i šest týdnů. Nová rezonance v Kroměříži by měla dobu zkrátit.
„Provádíme zatím vyšetření mozku, páteře a kloubů. V budoucnu rozšíříme nabídku i na diagnostiku oblastí srdce a cévního systému, břicha, pánve, ledvin, kloubů i měkkých tkání. Technologie nabízí možnosti pro vyšetření dospělých, ale také dětských pacientů včetně velmi malých dětí,“ vysvětlil vedoucí lékař kroměřížského oddělení radiodiagnostiky Vladimír Trojek.
Magnetická rezonance patří k nejsložitějším a nejdražším zobrazovacím metodám. Lékaři díky ní snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či onemocnění páteře. Její výhodou navíc je, že nemá škodlivé záření.
Dosud jezdili pacienti z Kroměřížska na vyšetření nejen do Zlína a Hradiště, ale také mimo kraj do Prostějova nebo Přerova. Okolní regiony totiž mají k dispozici kolem deseti přístrojů.
„Pochopitelně je lepší, když bude přístroj blíž k pacientovi. Když člověk leží na neurologii s bolavými zády nebo se zánětem v páteři a nemůže se ani pohnout, tak je pro něj opravdu náročné absolvovat cestu sanitkou desítky kilometrů,“ doplnil Trojek.
Krajské nemocnice sdílejí snímky pacientů
Krajské nemocnice také začaly v poslední době více spolupracovat mezi sebou. Mají například k dispozici snímky z magnetické rezonance z jiných míst.
Pokud byl pacient z Kroměříže v minulosti vyšetřený v Uherském Hradišti, může si aktuálně lékař porovnat starý a nový snímek a zjistit změny.
Nový přístroj stál 25 milionů korun a většinu zaplatila evropská dotace. Dalších 104 milionů si vyžádala stavba budovy. Za dva miliony pořídila nemocnice nábytek a další vybavení.